Elon Musk ‘’ bilgisayar , mühendislik şirketi ‘’ tarafından geliştirilen yapay zeka ‘’ OpenAl ” Dota 2 oyununun en iyi oyuncusu Dendi ‘ yi mağlup etmeyi başardı.

   The international Dota 2 Championship  gecesinde adeta bir görsel şölen yaşandı. Güzel show’ların yanı sıra geceye damga vuracak bir olay daha yaşandı. Dendi’nin de şok yaşadığı o gecede ilkler yaşandı.

Elon Musk‘ın kar amacı gütmeyen kuruluşunun mühendisleri ve bizzat Elon Musk‘ın geliştirdiği Dota 2 yapay zekası, gerçek zamanlı öğrenme eğilimi sayesinde kısa süre içinde çoğu oyuncuyu yenebilir hale gelmişti. Ancak artık çoğu oyuncudan daha fazlası bulunuyor, yapay zeka, dünyanın en iyi oyuncularına meydan okuyor ve sadece okumakla kalmayıp, rakiplerini yerle bir ediyor. Musk‘ın yapay zekası ile ilk kez e-spor dalındaki gerçek bir profesyonel rakip olan Dendi , yapay zeka tarafından mağlup edildi.


Yapay zekanın yaptıkları ilk başta sınırlıydı ve oyuncuların yapay zekayı yenmesi çok da zor sayılmazdı ancak sonrasında yapay zekanın öğrenme yeteneği işleri değiştirdi. Dota 2 profesyonel oyuncusu Danil Ishutin (Dendi), yapay zeka botuyla 1 v 1 maç yaptı. Botun seri ve ezici manevraları yüzünden bota karşı pek fazla hamlede bulunamayan Dendi, iki kez yenilerek maçı kaybetti. Üçüncü maça çıkmayı reddeden
Dendi, maç sonrasında, “Bot tıpkı insan gibi hissediyor ve hareket ediyordu ama başka bir şey gibiydi” dedi.

İşin daha da ilginci Elon Mask ilerleyen şampiyonalar için daha da geliştireceklerini ve profesyonel oyuncular ile 5 v 5 atabileceklerini dile getirdi. Öğrenme becerisi sayesinde yapay zeka , daha şimdiden dünyanın en iyilerine meydan okuma ve hatta onları mağlup etme becerisinde bulunabiliyor. Bakalım ileride daha nelerini göreceğiz.

GÖRSEL OLARAK İZLEMEK İSTEYENLER İÇİN :

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here